foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Üdvözöljük az iskola weblapján!

alt


Telt ház előtt mutatkozott be Alsóörs a veszprémi Hangvillában

Program kavalkád és pillantás a múltba

 

 

Gálaestet rendeztek szeptember 19-én a veszprémi Hangvillában. Alsóörs polgármestere, Hebling Zsolt meghitt vallomások színes csokrának nevezte azt a programfolyamot, amellyel községe ízelítőt adott tárgyi- és szellemi értékeiből, hagyományaiból, büszkeségeiből.

Az est gondolata az alsóörsi születésű Albrecht Sándor újságíró - helytörténésztől való, aki egy tíz évvel korábban történt eseményt kívánt ily módon feleleveníteni.  Az önkormányzat akkori kulturális munkatársa, Várady Szabó Istvánné ugyanis Veszprémben Egy csepp Alsóörs elnevezéssel nagy ívű bemutatót szervezett szűkebb értelemben vett pátriánk életéről. Azóta minden vonatkozásban tovább épült - szépült a település, nemcsak a szó szoros értelmében, hanem a közösségi létre vonatkozólag is: civil szervezetek jöttek létre, új alkotók tették le névjegyüket, változott a település lakosságának összetétele. A kontinuitást kívánja reprezentálni napjaink Alsóörse a széles nyilvánosság előtt, és mintegy tükörképként egy kicsit önmagának is.

A kultúra népszerű veszprémi központja, a Hangvilla zsúfolásig megtelt ezen az estén. A belépőt már az előcsarnokban meglepetés várta: egy diófatörzsbe vésett életfa, amely az ünneplő település múltjának és jelenének ötvözetét tárta a látogató elé, többek között a község címerében is szereplő középkori Törökházzal. Megálmodója Tóth Zoltán fa- és kőfaragó. A kiállításon látható permi vöröskő a Veszprém Megyei Értéktár része. Megmunkálásának hagyományát a Both Gábor által létrehozott, évenként megrendezett szimpóziumok őrzik, melyek munkájában ő maga is részt vesz. Ebben a műhelyben készültek egy másik alsóörsi kőfaragó, Zbiskó László munkái is.

A modern multifunkcionális tér adottságait kiválóan használták fel a rendezők. Az épület folyosóin sétálva emeletenként más - más értékét mutatta meg Alsóörs. Az egyik falon „egy kiállítás képei”, a Horváth Lajos festőművész által irányított Alsóörsi Képzőművészeti Egyesület tagjainak munkái, valamint a PéGyö festőpár alkotása, egy másikon Kovács Endre fotóművész képe a régi balatoni fürdőzési szokásokat idézve. Sokan gyönyörködtek a nemzetközi hírnévre szert tett, Szuper Miklósné népi iparművész vezette Alsóörsi Csipkeműhely tagjainak munkáiban. Az alsóörsi vert csipke szintén része a megye értéktárának. A kiállítók sorában képviseltette magát a közelmúltban alakult Tündér Ujjak kézimunka klub is. Tarnai Viktória tanítványai máris sikeresek. A klub két tagjának, Rízné Domján Szilviának és Lucskainé Hideghéti Ágnesnek más jellegű munkáit is láthattuk.
Maradva a tárgyi értékeknél, Alsóörs szerteágazó könyvkiadásának reprezentánsait is bemutatta egy tározóban. Kevés község dicsekedhet azzal, hogy két évtized alatt huszonnégy kötetet jelentetett meg, részben alsóörsi tollforgatóktól, részben alsóörsi témában. A szerzők nevét Ferenczy Gábornétól, az est háziasszonyától később megtudhattuk, de ez már a Hangvilla színháztermében rendezett gálaműsor keretében történt.

Az ünnepélyes megnyitó két alsóörsi diák, Mórocza Fanni és Sebestyén Máté furulyajátékával vette kezdetét, tanáraik, Körmendy István és Horváth Déneskíséretével. A két kitűnő rendű tanuló napjainkban már a veszprémi Lovassy László Gimnáziumba jár, ám az elmúlt években számtalan elismerést szereztek az alsóörsi alma maternek. A zene hangjait követően a bemutatkozó Alsóörs nevében Ferenczy Gáborné, az IKSZT vezetője köszöntötte a megjelenteket és rajtuk keresztül szimbolikusan egész Veszprémet, majd Hebling Zsolt polgármester mondott köszönetet mindazoknak, akik az est létrejöttét és annak sikeres lebonyolítását bármilyen módon lehetővé tették. Elmondta, hogy a két település ezer szállal kötődik egymáshoz, a rendezvény ezt tovább erősítő közösségformáló és felemelő erő, míg maga a község gazdag forrásvidék önmaga számára.

Jelenlétével megtisztelte a gálaestet Veszprém alpolgármestere, Brányi Mária is, aki Alsóörs közelségét, adottságait, történelmi múltját, valamint a község világi, egyházi és kulturális életét a kapcsolattartás további zálogának tekinti. Kiemelte az egymás különbözőségeiből adódó élményeket, személyes benyomásait. Mint mondta, Veszprém örül a bemutatkozásnak, hiszen színes palettán kap „kóstolót” mindenből. Legyen egy sorozat eleme a mai nap! – kívánta.  Az alsóörsi kötődéssel bíró Bélafi László, a Swing – Swing kft. ügyvezetője is köszöntötte a megjelenteket, hídépítésnek nevezve a történéseket. Végezetül az ötletgazda, Albrecht Sándor talált szavak nélkül módot arra, hogy ezzel az „emberformáló tájjal” kapcsolatban kifejezésre juttassa érzelmeit.

A gálaműsor első fellépője az alsóörsi Endrődi Sándor Református Általános Iskola és Kézilabda Utánpótlásközpont kisdiákja, Csordás Laura volt, aki a névadó szellemiségéhez híven, a költő Szeretet című költeményét szavalta el. A verset népdalkincsünk legjava követte az Alsóörsi Sirály Nyugdíjas Egyesület Bónyai Mária tanárnő által vezetett Aranypáva - díjas népdalkörének tolmácsolásában. Balatoni dalok után Tűztánc, bemutatta az alsóörsi iskola negyedik osztálya. A felkészítő tanár dr. Kovácsné Zsargó Csilla volt. Már megnevezéséből is kitűnik, hogy az Endrődi iskola a sport elkötelezettje. Diákjai tömérdek díjat, elismerést szereztek már az intézménynek, nem csak a kézilabda területén, hanem egyéb sportágakban is. Azt, hogy méltán, néhány perc alatt megítélhette a gálaest közönsége is Tromlerné Rusz Rita tanítványainak akrobatikus rock and roll bemutatójából.
Az Alsóörssel kapcsolatos irodalmi tevékenység csaknem minden műfajt felölel. A megjelent könyvek között található regény, fotóalbum, helytörténeti munkák sora és néhány verseskötet is. Utóbbiak közé tartozik Csiszár Lászlóné Novák Edit munkája is. A bemutatkozó rendezvényen az Endrődi iskola ny. magyartanára „Alsóörsi képek” című költeményét mondta el, amit kifejezetten erre az alkalomra írt. Most már csak a komolyzene hiányzott a színes csokorból, de nem sokáig. Az egyes műsorszámok között történelmi vonatkozásokat, helyi szokásokat, a község fejlődését, jeles képviselőink életútját és munkásságát felidéző Ferenczy Gáborné éppen a református műemléktemplom bemutatásánál tartott, amikor Lugosi Anna zongoraművésznő kíséretében megjelent a színpadon a Magyar Állami Operaház Alsóörshöz szervesen kötődő, többszörösen kitűntetett szólócsellistája, Kiss-Domonkos Judit, és ez nem volt véletlen. A népszerű művésznő ugyanis évtizedek óta szervez komolyzenei koncerteket ezen a páratlan helyszínen. Ezúttal Csajkovszkij: Romantikus keringőjét és De Falla: Tűztáncát hallhattuk előadásukban.
A szép zene után ünnepi percek következtek. Alsóörs, a legnépszerűbb üdülőhely, ebben az évben is folytatta sikersorozatát. „Kirakata”, a községi strand több elismerést érdemelt ki az év során, köztük a Balatontipp internetes régiókalauz által meghirdetett Legkedveltebb Balatoni Strand címért folyó küzdelmek során. A győzelmet tanúsító oklevelet a portál főszerkesztője, Győrffy Árpád ezen a rendezvényen adta át Hebling Zsolt polgármesternek.

A szellemi értékek seregszemléje után a gasztronómia örömei kerültek előtérbe. Az alsóörsi resti még a múlt században híresült el körözöttes kiflijéről. Utóda, a Bakter bisztró ma is őrzi a hagyományt, a kedvelt ízeket. A Hangvillában jelen volt Héjjas Csabáné Gerencsér Zsuzsanna, a restit egykor üzemeltető család tagja is. Most már valóban csak a jóféle alsóörsi bor hiányzott a választékból. Mielőtt a vendégek a kiflit és a kínált bort megkóstolhatták volna, Albrecht Sándor „Boráldozat” című írását hallhattuk. A kellemes este Kálmánfi Ferenc és Kálmánfi Gábor operett műsorával zárult, akik Kacsoh Pongráctól a Rákóczi megtérését, Kálmán Imre: Marica grófnőjének részletét és Zerkovitz: Estharang című dalát adták elő.
Alsóörs bemutatkozása kuriózummal zárult: a Bélaifi László vezette népszerű Swing – Swing együttes alsóörsi jazz mólója erre az estére otthonába, a Hangvillába költözött, ahol sokan élvezték az ismerős dallamokat, majd kötetlen beszélgetés következett.

A rendezvény a vélemények tükrében:
Váradi – Szabó Istvánné: nagy öröm számomra minden, ami Alsóörssel kapcsolatos, az pedig különösen, hogy van folytatás. Kiderült, hogy a régi kezdeményezés időtálló, van a településnek mondanivalója. További sok sikert!
Bélafi Lászlóné dr. Réthy Katalin: profi módon összeszerkesztett amatőr műsor volt. Alsóörsnek sok mindene van, amire büszkék lehetünk és büszkének is kell lennünk. Ebből kaptunk most ízelítőt.
Győrffy Árpád újságíró, a Balatontipp főszerkesztője: Négyszázötven körüli néző, szép szám. Köztük sok alsóörsi, de mások is. Nagyon jó volt! Tetszett a műsor, korrekt volt. Ilyeneket kell csinálni!

Kovács Piroska

Nagy Veronika és Zórád Ferenc fotói:

 

forrás: www.alsoors.hu

Adatvédelem

Endrődi Sándor Iskolai Alapítvány

 

Alsóörs weblapja